Чемпионат Европы по армрестлингу 2015 результаты вторника 2.06.15

JUNIOR18 GIRLS 45 KG LEFT

1     ANASTASIIA NESTERENKO – Ukraine

2     GULYSHAT DULKARNAEVA – Russia

3     ZUMRUT SANLI – Turkey

4     ANASTASIIA POBOYKOVA – Russia

5     FADIME URKUT – Turkey

  JUNIOR18 GIRLS 50 KG LEFT

1     GULISTAN KORKMAZ – Turkey

2     KSENIIA BATALOVA – Russia

3     EKATERINA MOLCHANOVA – Russia

4     BURCU KORKMAZ – Turkey

5     OKSANA HAIEVSKA – Ukraine

  JUNIOR18 GIRLS 55 KG LEFT

1     UMRAH KESER – Turkey

2     SEBAHAT ELITOK – Turkey

3     ALANA KOZAEVA – Russia

4     HANNA SKYE – Sweden

5     PAULINA PRUCHNIEWSKA – Poland

6     KRISTINA MAGUSINOVA – Slovakia

7     YOANA DIMITROVA – Bulgaria

8     EVGENIIA ZAYTSEVA – Russia

  JUNIOR18 GIRLS 60 KG LEFT

1     ELIN JANEHEIM – Sweden

2     MILANA BAEVA – Russia

3     SVETLANA HOROSHUN – Russia

4     SULE OZBEK – Turkey

5     VIKTORIYA ROZHKO – Ukraine

6     SUKRAN SALTI – Turkey

7     MIHAELA KOGL – Croatia

8     YANINA NAZARKO – Ukraine

9     MIRUNA NOVITSCHI – Romania

10    KLAUDIA LISKOVA – Slovakia

  JUNIOR18 GIRLS 65 KG LEFT

1     NADEZHDA IRTUGANOVA – Russia

2     ANASTASIIA KARPOVA – Russia

3     YETER BAG – Turkey

4     NATALYA OBERTYUK – Ukraine

5     CEMILE BIRLIK – Turkey

6     TEODORA MIHAYLOVA – Bulgaria

7     SVETLA STOYANOVA – Bulgaria

  JUNIOR18 GIRLS 70 KG LEFT

1     SULTAN SIVRIHISARLI – Turkey

2     ANNA GAVRILOVA – Russia

3     GALINA KHANIKAEVA – Russia

4     RUSLANA KULYK – Ukraine

5     SENA MAVZER – Turkey

  JUNIOR18 GIRLS +70 KG LEFT

1     AYSU DAMAR – Turkey

2     ALENA ANDERS – Russia

3     YULIIA KALASHNIKOVA – Ukraine

4     ANASTASIIA ROMANOVA – Russia

5     IRMAK OZER – Turkey

  JUNIOR18 BOYS 50 KG LEFT

1     MEHMET DONMEZ – Turkey

2     ANDREI ERSHOV – Russia

3     ANAR MUSTAFAYEV – Azerbaijan

4     DANIL KUNAKBAEV – Russia

5     AHMET DEMIRCAN – Turkey

6     ANTON DOBREV – Bulgaria

  JUNIOR18 BOYS 55 KG LEFT

1     MUSSA BAYRAMKULOV – Russia

2     CLAUDIU DIACONESCU – Romania

3     VLADISLAV PERGUSHEV – Russia

4     LEVANI DAVITASHVILI – Georgia

5     KRISTIYAN KITOV – Bulgaria

6     AHMET BERKAY KURT – Turkey

7     PATRIK POZEHNAJ – Slovakia

8     AHMET CABAOGLU – Turkey

9     CRISTIAN COSTACHE – Romania

  JUNIOR18 BOYS 60 KG LEFT

1     EMRE ALBAS – Turkey

2     AZAMAT SKODTAEV – Russia

3     NEMAT VAKILOV – Azerbaijan

4     VUGAR SEIDOV – Russia

5     VADYM HALYAVA – Ukraine

6     REVAZI TEVDORADZE – Georgia

7     EMIL ASENOV – Bulgaria

8     AHMET KALENDER – Turkey

9     DARIUS IAKABOS – Romania

10    IYLA DYDYSHKO – Belarus

11    BOHDAN KRAVETS – Ukraine

12    IVAYLO ATANASOV – Bulgaria

  JUNIOR18 BOYS 65 KG LEFT

1     IRAKLI ZIRAKASHVILI – Georgia

2     GOCHA SITCHINAVA – Georgia

3     TORSTEIN GRAVDAL – Norway

4     MUHAMMET UZUL – Turkey

5     VITALIJUS MARKUNAS – Lithuania

6     VAGAN TER-BALYAN – Russia

7     MARTIN LAZAROV – Bulgaria

8     PAVEL BAGASHKI – Bulgaria

9     ADAM ADAMOV – Slovakia

10    JONATHAN TANDERYD – Sweden

11    OGUZHAN YILMAZ – Turkey

12    DAVIT HROYAN – Russia

  JUNIOR18 BOYS 70 KG LEFT

1     NEDALIN HRISTOV – Bulgaria

2     MERALI BROLIANI – Georgia

3     MYKOLA POTIICHUK – Ukraine

4     GOR BARSEGHYAN – Armenia

5     BOHDAN RIZNYCHENKO – Ukraine

6     VEDAT GULER – Turkey

7     NIKA BRAGVADZE – Georgia

8     ALIAKSANDR RABIKAU – Belarus

9     OMER YONDEM – Turkey

10    RADOSLAV PANTEV – Bulgaria

11    ALIN TUDOR – Romania

12    CRISTI MIGIT – Romania

13    SERGEI ZAKOLIUKIN – Russia

14    DOMINIK VIDA – Slovakia

  JUNIOR18 BOYS 75 KG LEFT

1     SASHO ANDREEV – Bulgaria

2     TORNIKE GIGAURI – Georgia

3     MAREK EMERICI – Slovakia

4     BETKILI ONIANI – Georgia

5     ANTONIO KOLAK – Croatia

6     Constantin BARLADEAN – Moldova

7     BERKAN KARAKASOGLU – Turkey

8     DANIEL BURYS – Poland

9     ALIN TUDOR – Romania

10    DIMITAR KARALIYSKI – Bulgaria

11    YUSUF CAKMAK – Turkey

  JUNIOR18 BOYS 80 KG LEFT

1     OLEKSANDR KULISHOV – Ukraine

2     TAMERLAN SANAKOEV – Russia

3     MARKO KOGL – Croatia

4     VAKHTANG LABADZE – Georgia

5     MUHAMMED GUMUSOGLU – Turkey

6     GURBAN ISMAYILOV – Azerbaijan

7     IVAN IVANOV – Bulgaria

8     DAVIT TEDORADZE – Georgia

9     ARTEM SEREDA – Ukraine

10    IVAN SOSEV – Moldova

11    EYUP DENIZ – Turkey

12    MARTIN GALABOV – Bulgaria

13    ALEXANDER JONSSON – Sweden

  JUNIOR18 BOYS +80 KG LEFT

1     DAMIR SHARAFUTDINOV – Russia

2     NIKO BAJALADZE – Georgia

3     SOSLAN GASSIEV – Russia

4     ALI DEMIRER – Turkey

5     YORDAN HINOV – Bulgaria

6     OLEH DANILOV – Ukraine

7     LASZLO HORVATH  – Hungary

8     BOJIDAR DZHUPANOV – Bulgaria

9     HIKMET GUNEY – Turkey

  JUNIOR21 WOMEN 50 KG LEFT

1     ANASTASIIA GONCHARENKO – Ukraine

2     KRISTINA TIHONOVA – Russia

3     NADEZHDA KOROLEVA – Russia

4     NIKA ZARYNSKAYA – Belarus

5     VALERYIA TSYKONOVA – Belarus

  JUNIOR21 WOMEN 55 KG LEFT

1     MILYAUSHA GIMRANOVA – Russia

2     DIMITRINA DIMITROVA – Bulgaria

3     ZALINA MOURAOVA – Russia

4     SEVIM GUNACTI – Turkey

5     NATALIA KWIATKOWSKA – Poland

6     GULHAN BILGIC – Turkey

  JUNIOR21 WOMEN 60 KG LEFT

1     EKATERINA GRIDCHINA – Russia

2     ZARINA NURIDINOVA – Russia

3     HENRIETTA BARZSO – Hungary

4     ANDREA KUSNIERIKOVA – Slovakia

5     ZAHIDE TEMUROGLU – Turkey

6     EBRU BOZKURT – Turkey

7     YOANA DIMITROVA – Bulgaria

  JUNIOR21 WOMEN 65 KG LEFT

1     TATSIANA ROMANIUK – Belarus

2     KSENIIA BEZUHLA – Ukraine

3     SEYMA AKSOY – Turkey

4     ZARINA TAYMAZOVA – Russia

5     SVETLANA SEMENOVA – Russia

6     VIKTORIYA GEORGIEVA – Bulgaria

7     BEYZANUR AVCI – Turkey

  JUNIOR21 WOMEN 70 KG LEFT

1     REBEKA MARTINKOVICOVA – Slovakia

2     HANNA PISKUNOVA – Belarus

3     TATIANA SHEINA – Russia

4     LINA DEMENKO – Ukraine

5     TOVE NORELIUS – Sweden

  JUNIOR21 WOMEN +70 KG LEFT

1     VIKTORIIA VORONINA – Russia

2     MADINA KAIROVA – Russia

3     GURO BJOERKE – Norway

4     NURBANU KARAYEL – Turkey

5     MUMINE YILMAZ – Turkey

6     ANASTASIIA SHCHOLOKOVA – Ukraine

7     RUSLANA PYLYPENKO – Ukraine

  JUNIOR21 MEN 55 KG LEFT

1     VLADIMIR ZAIKONNIKOV – Russia

2     BAKHTIYAR IBRAHIMLI – Azerbaijan

3     GIORGI JASHIASHVILI – Georgia

4     OLEKSII MYKYTIUK – Ukraine

5     HASAN TETIK – Turkey

6     BURAK GUNAYDIN – Turkey

7     DANIL FAYZULLIN – Russia

8     MITKO STAYKOV – Bulgaria

9     KRASIMIR GEORGIEV – Bulgaria

  JUNIOR21 MEN 60 KG LEFT

1     IMEDA TCHINTCHARAULI – Georgia

2     ALEKSI ZAVRASHVILI – Georgia

3     HUSEYIN OZKENT – Turkey

4     ILIA RIABKOV – Russia

5     JAKUB KOMENDA – Slovakia

6     AHMAT KARAKOTOV – Russia

7     KIRIL VAKLINOV – Bulgaria

8     CELAL OKTAY – Turkey

  JUNIOR21 MEN 65 KG LEFT

1     GISMAT VAKILOV – Azerbaijan

2     GURAMI ABULASHVILI – Georgia

3     RASUL URUSOV – Russia

4     YURII YUNCHYK – Ukraine

5     JONI ZVIADAURI – Georgia

6     GOKHAN TASPINAR – Turkey

7     ARSEN KORAEV – Russia

8     VLADYSLAV SHYNKARUK – Ukraine

9     MEHMET ERK – Turkey

10    ATANAS MILEV – Bulgaria

11    NIKOLAY TODOROV – Bulgaria

12    STANISLAV SEVCIK – Slovakia

  JUNIOR21 MEN 70 KG LEFT

1     TABRIZ SAFAROV – Azerbaijan

2     YASIN ATILI – Turkey

3     MUSTAFA ALTUNCU – Turkey

4     ROMAN MAKARENKO – Ukraine

5     IVAN HRYHORCHUK – Ukraine

6     GIA LIPARTELIANI – Georgia

7     HASAN SLANOV – Russia

8     LEVANI UDZILAURI – Georgia

9     FRANTISEK KOTUL – Slovakia

10    VASILEIOS MANIADAKIS – Greece

11    GEORGI GEORGIEV – Bulgaria

12    OLEG TUDOREAN – Moldova

13    ANDERS KOLLE – Norway

14    HRISTO VATOV – Bulgaria

15    DAVID TRUCHLIK – Slovakia

  JUNIOR21 MEN 75 KG LEFT

1     HAMZA ZIYPAK – Turkey

2     DANIEL PROCOPCIUC – Moldova

3     EMRAH OKCU – Turkey

4     LENUR KATAIEV – Ukraine

5     ZAZA OKROTSVARIDZE – Georgia

6     MERAB KAKABADZE – Georgia

7     VALENTIN GOSPODINOV – Bulgaria

8     BATRAZ KARAEV – Russia

9     ZAURBEK TSHOVREBOV – Russia

10    IVAN KHARKEVYCH – Ukraine

11    GHEORGHE LUCUTA – Romania

12    BORISLAV BORISOV – Bulgaria

13    RASTISLAV KOSTOV – Slovakia

14    FILIP HRITZ – Slovakia

  JUNIOR21 MEN 80 KG LEFT

1     GEORGII TAUTIEV – Russia

2     OGUZHAN KOCAK – Turkey

3     DMYTRO CHALIUK – Ukraine

4     VALERIANI MELADZE – Georgia

5     ELCHIN BINATOV – Georgia

6     ANDRII MOROZ – Ukraine

7     VLADISLAV KRASTEV – Bulgaria

8     RADOVAN CONTOFALSKY – Slovakia

9     MICHAL GIRASEK – Slovakia

10    EVGENII SHASHKOV – Russia

11    ANDREAS SAFTA – Romania

12    GANELIN STOYANOV – Bulgaria

13    MATEO STRUPAR – Croatia

14    ALIN HASIUC – Romania

15    RZABALA AZIZBAYLI – Azerbaijan

16    OKTAY BALCI – Turkey

17    EDMOND HALASZ – Hungary

  JUNIOR21 MEN 85 KG LEFT

1     MARAT AYBAZOV – Russia

2     HRISTIYAN MARINOV – Bulgaria

3     IHOR OKARA – Ukraine

4     VLADISLAV ZHEGUS – Ukraine

5     ANDRIJA SIMIC – Croatia

6     GIORGI ARUTINOVI – Georgia

7     MAKSUT ATLI – Turkey

8     MIHAIL VASILYEV – Russia

9     ALIN HASIUC – Romania

10    BURHAN DUMLU – Turkey

11    BORISLAV BACHEV – Bulgaria

  JUNIOR21 MEN 90 KG LEFT

1     ALAN MAKEEV – Russia

2     ALI GURBUZ – Turkey

3     LEVANI KHABALAEV – Russia

4     YORDAN TSONEV – Bulgaria

5     VAIOS ANTHOULIS – Sweden

6     OLEKSANDR ILNYTSKYI – Ukraine

7     PAWEL PACUT – Poland

8     VLADIMIR MLADENOV – Bulgaria

9     NIKLAS HEDMAN – Sweden

10    GIORGI ONIANI – Georgia

11    ENGIN KAVCAR – Turkey

12    MARKUS HERMANSEN – Norway

  JUNIOR21 MEN +90 KG LEFT

1     SERGEI SHCHIPANOV – Russia

2     RUSLAN DMITRIEV – Russia

3     DMYTRO PASTUKH – Ukraine

4     ONUR ATASOY – Turkey

5     GIORGI SHISHNIASHVILI – Georgia

6     ABDULLAH SARIBAS – Turkey

7     JOZSEF BAKSA – Hungary

8     NIKOLAY LYUTSKANOV – Bulgaria

9     PER CHRISTIAN RUNDHOVDE – Norway

10    STEFAN KOSTIC – Serbia

11    TOMA RASHEV – Bulgaria

  MASTER WOMEN 60 KG LEFT

1     ANN JOHANSSON – Sweden

2     NATALIA LESKOVA – Russia

3     INGRIDA SIDLAUSKIENE – Lithuania

4     JOANNA DAMINSKA – Poland

5     LIBOU PETRALAI – Belarus

6     BIRSEL TOKSOZ – Turkey

7     KYRIAKI GIANNOPOULOU – Greece

8     LADA HADZIEVA – Bulgaria

  MASTER WOMEN 70 KG LEFT

1     VALENTINA POTAPENKO – Russia

2     PIRJO LAITURI – Sweden

3     MARI THYSELL – Sweden

4     SONIA TURZYNIECKA – Poland

5     LEILIA ABDULLINA – Russia

  MASTER WOMEN 80 KG LEFT

1     CAMILLA KÄTTSTRÖM – Germany

2     NURHAN USTUNKAYA – Turkey

3     LARISA BOROVINSKAYA – Russia

4     TATIANA TSVETKOVA – Russia

5     DONKA YOVCHEVA – Bulgaria

  MASTER WOMEN +80 KG LEFT

1     TARJA KOKKO – Finland

2     TATIANA VASILYEVA – Russia

3     ULRICA SEIJBILD – Sweden

4     BORKA DAKIC – Serbia

5     AGY GORZYNSKA – England

6     EMILIYA STOYANOVA – Bulgaria

  MASTER MEN 70 KG LEFT

1     DRAZEN KOGL – Croatia

2     EDUARD BOLDYREV – Russia

3     NIKOLAY MARTINYUK – Russia

4     NECMETTIN SUBASI – Turkey

5     TIBOR KOROSI – Hungary

6     ROMAN MEDVEDSKY – Israel

7     CSABA KOLLAR – Hungary

8     JAN-ERIK SUNDE – Norway

9     JAMBULI VIBLIANI – Georgia

10    ENGIN TERZI – Turkey

  MASTER MEN 80 KG LEFT

1     ROMAN RUDNYTSKYY – Ukraine

2     LOVEI JOZSEF – France

3     MISLAV DROKAN – Croatia

4     DURSUN ONDER – Turkey

5     MARIN PEYCHEV – Bulgaria

6     DIMITAR STEFANOV – Bulgaria

7     CLAES MARTENSSON – Sweden

8     GRIGORII STRELYNIKOV – Russia

9     YILMAZ BOYRAZ – Turkey

10    JACQUES RENWA – Belgium

11    OLIVIER HEUSE – Belgium

12    LUCIAN TUDOR – Romania

13    PASCAL GIRARD – Switzerland

14    FLORIN ALBU – Romania

  MASTER MEN 90 KG LEFT

1     UNAL TURKER – Turkey

2     OLEH ANDRYEYEV – Ukraine

3     DINU DOBREAN – Romania

4     TARKAN ATMACA – Turkey

5     LASZLO KELEMEN – Hungary

6     VESELIN ZHIVKOV – Bulgaria

7     ALEKSANDR TSITSISHVILI – Russia

8     KLAUS SURRMANN – Germany

9     SORIN SCHILDBACH – Germany

10    AUGUSTIN MANTOG – Romania

  MASTER MEN 100 KG LEFT

1     ZUFAR TAZETDINOV – Russia

2     YEVHEN LITOVTSEV – Ukraine

3     ATILE KOCAK – Turkey

4     ERKAN DAMAR – Turkey

5     AIDAS PALISKIS – Lithuania

6     MARIS KALEJS – Latvia

7     VLADIMERI KHUTSISHVILI – Georgia

8     OTTAR ARNE BERG – Norway

9     ANDERS SVENSSON – Sweden

10    ALEKSANDR BELYUSHIN – Russia

11    GELA GELASHVILI – Georgia

  MASTER MEN +100 KG LEFT

1     MARTIN DODOV – Bulgaria

2     YIGIT SARICALI – Turkey

3     RADU GEORGESCU – Romania

4     GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS – Greece

5     MERAB APTSIAURI – Georgia

6     KURT KVIKSTAD – Norway

7     PIOTR PALCZEWSKI – Poland

8     ROMAN PALCZEWSKI – Poland

9     LILIAN OPREA – Moldova

10    NUMAN DEMIRER – Turkey

  GRAND MASTER MEN 75 KG LEFT

1     PASI KUNNARI – Finland

2     MICHAIL MANIADAKIS – Greece

3     VLADIMIR ROGOZHINSKIY – Russia

4     THOMAS LUNDGREN – Sweden

5     RONNY CEDER – Sweden

6     JUERGEN BAUMANN – Germany

7     SERHII NESTERENKO – Ukraine

  GRAND MASTER MEN 90 KG LEFT

1     RICCARDO MANZINI – Switzerland

2     ROMUTIS PALISKIS – Lithuania

3     WOJCIECH WALESKO – Poland

4     DRAGOS MECU – Romania

5     VADYM KRASOV – Ukraine

6     DANIEL ZHIVKOV – Bulgaria

  GRAND MASTER MEN 100 KG LEFT

1     MICHAEL MUCHA – Germany

2     YAKUB CIN – Turkey

3     VANYO BIYCHEV – Bulgaria

4     CVETAN GASHEVSKI – Bulgaria

  GRAND MASTER MEN +100 KG LEFT

1     MIHAIL SHESHIN – Russia

2     MEHMET KASKA – Turkey

3     YEVHEN HULENOK – Ukraine

  SENIOR GRAND MASTER 75 KG LEFT

1     VICTOR ZAYTSEV – Russia

2     WIESLAW PODGORSKI – Poland

3     MUSLUM IBRAHIMOV – Azerbaijan

  SENIOR GRAND MASTER 90 KG LEFT

1     ANDRZEJ HYMER – Poland

  SENIOR GRAND MASTER 100 KG LEFT

1     PANTELIS FILIKIDIS – Greece

2     MIRCEA CARLOGANU – Romania

3     VYDAS MIKELIONIS – Lithuania

4     JOZEF WEDROWSKI – Poland

  SENIOR GRAND MASTER +100 KG LEFT

1     WIESLAW JABLONSKI – Poland

2     LYUBEN IVANOV – Bulgaria

 

Last modified onTuesday, 02 June 2015 19:58

Featured News