Чемпионат Европы в Болгарии состав участников

Сборная Беларуси:

левая правая

Junior21 Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA

Junior21 Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK

 Junior21 Women +70 kg Left Hand

 1 Belarus HANNA PISKUNOVA

Junior18 Boys 60 kg Left Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO

Junior18 Boys 70 kg Left Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU

Junior18 Boys +80 kg Left Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN

Master Women 60 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI

Senior Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA

Senior Women 55 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI

Senior Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK

Senior Women +80 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK

Senior Men 60 kg Left Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU

Senior Men 65 kg Left Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY

Senior Men 70 kg Left Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI

 

Junior21 Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA

Junior21 Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK

Junior21 Women +70 kg Right Hand
 1 Belarus HANNA PISKUNOVA

Junior18 Boys 60 kg Right Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO

Junior18 Boys 70 kg Right Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU

Junior18 Boys +80 kg Right Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN

Master Women 60 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI

Senior Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA

Senior Women 55 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI

Senior Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK

Senior Women +80 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK

Senior Men 60 kg Right Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU

Senior Men 65 kg Right Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY

Senior Men 70 kg Right Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI

 

 

Полный состав участников:

Junior18 Girls 45 kg Left Hand
 1 Russia ANASTASIYA POBOYKOVA
 2 Russia GULYSHAT DULKARNAEVA
 3 Turkey FADIME URKUT
 4 Turkey ZUMRUT SANLI
 5 Ukraine ANASTASIIA NESTERENKO
 

Junior18 Girls 50 kg Left Hand
 1 Russia EKATERINA MOLCHANOVA
 2 Russia KSENIYA BOTALOVA
 3 Turkey BURCU KORKMAZ
 4 Turkey GULISTAN KORKMAZ
 5 Ukraine OKSANA HAIEVSKA
 

Junior18 Girls 55 kg Left Hand
 1 Poland PAULINA PRUCHNIEWSKA
 2 Russia ALANA KOZAEVA
 3 Russia EVGENIYA ZAYTSEVA
 4 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA
 5 Sweden HANNA SKYE
 6 Turkey SEBAHAT ELITOK
 7 Turkey UMRAH KESER
 

Junior18 Girls 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria TEODORA MIHAYLOVA
 2 Croatia MIHAELA KOGL
 3 Romania MIRUNA NOVITSCHI
 4 Russia MILANA BAEVA
 5 Russia SVETLANA HOROSHUN
 6 Slovakia KLAUDIA LISKOVA
 7 Sweden ELIN JANEHEIM
 8 Turkey SUKRAN SALTI
 9 Turkey SULE OZBEK
 10 Ukraine VIKTORIYA ROZHKO
 11 Ukraine YANINA NAZARKO
 

Junior18 Girls 65 kg Left Hand
 1 Bulgaria SVETLA STOYANOVA
 2 Russia ANASTASIYA KARPOVA
 3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA
 4 Turkey CEMILE BIRLIK
 5 Turkey YETER BAG
 

Junior18 Girls 70 kg Left Hand
 1 Russia ANNA GAVRILOVA
 2 Russia GALINA HANIKAEVA
 3 Turkey SENA MAVZER
 4 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
 5 Ukraine NATALYA OBERTYUK
 6 Ukraine RUSLANA KULYK
 

Junior18 Girls +70 kg Left Hand
 1 Russia ALENA ANDERS
 2 Russia ANASTASIYA ROMANOVA
 3 Sweden JESSICA LINDKVIST
 4 Turkey AYSU DAMAR
 5 Turkey IRMAK OZER
 6 Ukraine YULIIA KALASHNIKOVA
 

Junior21 Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Russia KRISTINA TIHONOVA
 4 Russia NADEZHDA KOROLEVA
 5 Turkey GULHAN BILGIC
 6 Turkey IPEK BAYTEKIN
 7 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 

Junior21 Women 55 kg Left Hand
 1 Poland NATALIA KWIATKOWSKA
 2 Russia MILYAUSHA GIMRANOVA
 3 Russia ZALINA MOURAOVA
 4 Turkey SEVIM GUNACTI
 5 Ukraine VIKTORIA ZELINSKA
 

Junior21 Women 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria YOANA DIMITROVA
 2 Hungary HENRIETTA BARZSO
 3 Russia EKATERINA GRIDCHINA
 4 Russia ZARINA NURIDINOVA
 5 Slovakia ANDREA KUSNIERIKOVA
 6 Turkey EBRU BOZKURT
 7 Turkey ZAHIDE TEMUROGLU
 

Junior21 Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Bulgaria VIKTORIYA GEORGIEVA
 3 Russia SVETLANA SEMENOVA
 4 Russia ZARINA TAYMAZOVA
 5 Turkey BEYZANUR AVCI
 6 Turkey SEYMA AKSOY
 7 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Junior21 Women 70 kg Left Hand
 1 Russia TATYYANA SHEINA
 2 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA
 3 Sweden TOVE NORELIUS
 4 Ukraine LINA DEMENKO
 5 Ukraine VERONIKA HAIDAMAKA
 

Junior21 Women +70 kg Left Hand
 1 Belarus HANNA PISKUNOVA
 2 Norway GURO BJOERKE
 3 Russia MADINA KAIROVA
 4 Russia VIKTORIYA VORONINA
 5 Turkey MUNIRE YILMAZ
 6 Turkey NURBANU KARAYEL
 7 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA
 8 Ukraine RUSLANA PYLYPENKO
 

Junior18 Boys 50 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ANAR MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria ANTON DOBREV
 3 Russia ANDREY ERSHOV
 4 Russia DANIL KUNAKBAEV
 5 Turkey AHMET DEMIRCAN
 6 Turkey MEHMET DONMEZ
 

Junior18 Boys 55 kg Left Hand
 1 Bulgaria KRISTIYAN KITOV
 2 Romania CLAUDIU DIACONESCU
 3 Romania CRISTIAN COSTACHE
 4 Russia MUSSA BAYRAMKULOV
 5 Russia VLADISLAV PERGUSHEV
 6 Slovakia PATRIK POZEHNAJ
 7 Turkey AHMET CABAOGLU
 8 Turkey AHMET KURT
 

Junior18 Boys 60 kg Left Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO
 3 Bulgaria EMIL ASENOV
 4 Bulgaria IVAYLO ATANASOV
 5 Romania DARIUS IAKABOS
 6 Russia AZAMAT SKODTAEV
 7 Russia VUGAR SEIDOV
 8 Turkey AHMET KALENDER
 9 Turkey EMRE ALBAS
 10 Ukraine BOHDAN KRAVETS
 11 Ukraine VADYM HALYAVA
 

Junior18 Boys 65 kg Left Hand
 1 Azerbaijan NEMAT VAKILOV
 2 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 3 Bulgaria PAVEL BAGASHKI
 4 Lithuania VITALIJUS MARKUNAS
 5 Norway TORSTEIN GRAVDAL
 6 Russia DAVIT HROYAN
 7 Russia VAGAN TER-BALYAN
 8 Slovakia ADAM ADAMOV
 9 Sweden JONATHAN TANDERYD
 10 Turkey MUHAMMET UZUL
 11 Turkey OGUZHAN YILMAZ
 

Junior18 Boys 70 kg Left Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU
 2 Bulgaria NEDALIN HRISTOV
 3 Bulgaria RADOSLAV PANTEV
 4 Romania CRISTI MIGIT
 5 Russia SERGEY ZAKOLYUKIN
 6 Slovakia DOMINIK VIDA
 7 Turkey OMER YONDEM
 8 Turkey VEDAT GULER
 9 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO
 10 Ukraine MYKOLA POTIICHUK
 

Junior18 Boys 75 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSKI
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Croatia ANTONIO KOLAK
 4 Poland DANIEL BURYS
 5 Romania ALIN TUDOR
 6 Russia IVAN HAYDUKOV
 7 Serbia STEVICA DJORDJEVIC
 8 Turkey BERKAN KARAKASOGLU
 9 Turkey YUSUF CAKMAK
 

Junior18 Boys 80 kg Left Hand
 1 Azerbaijan GURBAN ISMAYILOV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Bulgaria MARTIN GALABOV
 4 Croatia MARKO KOGL
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Russia TAMERLAN SANAKOEV
 7 Slovakia MAREK EMERICI
 8 Sweden ALEXANDER JONSSON
 9 Turkey EYUP DENIZ
 10 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU
 11 Ukraine ARTEM SEREDA
 12 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV
 

Junior18 Boys +80 kg Left Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN
 2 Bulgaria BOJIDAR DZHUPANOV
 3 Bulgaria YORDAN HINOV
 4 Hungary LASZLO HORVATH
 5 Poland PIOTR HARKABUZIK
 6 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV
 7 Russia SOSLAN GASSIEV
 8 Serbia STEFAN KOSTIC
 9 Turkey ALI DEMIRER
 10 Turkey HIKMET GUNEY
 11 Ukraine OLEH DANILOV
 

Junior21 Men 55 kg Left Hand
 1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI
 2 Bulgaria KRASIMIR GEORGIEV
 3 Bulgaria MITKO STAYKOV
 4 Russia DANIL FAYZULLIN
 5 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV
 6 Turkey BURAK GUNAYDIN
 7 Turkey HASAN TETIK
 8 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Junior21 Men 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria KIRIL VAKLINOV
 2 Russia AHMAT KARAKOTOV
 3 Russia ILYYA RYABKOV
 4 Turkey CELAL OKTAY
 5 Turkey HUSEYIN OZKENT
 

Junior21 Men 65 kg Left Hand
 1 Azerbaijan GISMAT VAKILOV
 2 Bulgaria ATANAS MILEV
 3 Bulgaria NIKOLAY TODOROV
 4 Russia ARSEN KORAEV
 5 Russia RASUL URUSOV
 6 Slovakia STANISLAV SEVCIK
 7 Turkey GOKHAN TASPINAR
 8 Turkey MEHMET ERK
 9 Ukraine VLADYSLAV SHYNKARUK
 10 Ukraine YURII YUNCHYK
 

Junior21 Men 70 kg Left Hand
 1 Azerbaijan TABRIZ SAFAROV
 2 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 3 Bulgaria HRISTO VATOV
 4 Greece VASILEIOS MANIADAKIS
 5 Moldova OLEG TUDOREAN
 6 Norway ANDERS KOLLE
 7 Poland CYPRIAN ZALOGA
 8 Russia AZRET AKBAEV
 9 Russia HASAN SLANOV
 10 Slovakia DAVID TRUCHLIK
 11 Slovakia FRANTISEK KOTUL
 12 Turkey MUSTAFA ALTUNCU
 13 Turkey YASIN ATILI
 14 Ukraine ROMAN MAKARENKO
 

Junior21 Men 75 kg Left Hand
 1 Bulgaria BORISLAV BORISOV
 2 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV
 3 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 4 Norway RUNE KRAAKENES BAAROEY
 5 Romania GHEORGHE LUCUTA
 6 Russia BATRAZ KARAEV
 7 Russia ZAURBEK TSHOVREBOV
 8 Slovakia FILIP HRITZ
 9 Slovakia RASTISLAV KOSTOV
 10 Turkey EMRAH OKCU
 11 Turkey HAMZA ZIYPAK
 12 Ukraine IVAN KHARKEVYCH
 13 Ukraine LENUR KATAIEV
 

Junior21 Men 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria GANELIN STOYANOV
 2 Croatia MATEO STRUPAR
 3 Hungary EDMOND HALASZ
 4 Hungary TIBOR SZALOK
 5 Romania ALIN HASIUC
 6 Romania ANDREAS SAFTA
 7 Russia EVGENIY SHASHKOV
 8 Russia GEORGIY TAUTIEV
 9 Slovakia MICHAL GIRASEK
 10 Slovakia RADOVAN CONTOFALSKY
 11 Turkey OGUZHAN KOCAK
 12 Turkey OKTAY BALCI
 13 Ukraine DMYTRO CHALIUK
 

Junior21 Men 85 kg Left Hand
 1 Azerbaijan RZABALA AZIZBAYLI
 2 Bulgaria BORISLAV BACHEV
 3 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV
 4 Croatia ANDRIJA SIMIC
 5 Russia MARAT AYBAZOV
 6 Russia MIHAIL VASILYEV
 7 Turkey BURHAN DUMLU
 8 Turkey MAKSUT ATLI
 9 Ukraine IHOR OKARA
 10 Ukraine VLADISLAV ZHEGUS
 

Junior21 Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VLADIMIR MLADENOV
 2 Bulgaria YORDAN TSONEV
 3 Israel ITAY MOSHE
 4 Norway MARKUS HERMANSEN
 5 Poland MAREK MONACHOWICZ
 6 Poland PAWEL PACUT
 7 Russia ALAN MAKEEV
 8 Russia LEVANI HABALAEV
 9 Sweden NIKLAS HEDMAN
 10 Sweden VAIOS ANTHOULIS
 11 Turkey ALI GURBUZ
 12 Turkey ENGIN KAVCAR
 13 Ukraine IHOR PASIEKA
 14 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI
 

Junior21 Men +90 kg Left Hand
 1 Bulgaria NIKOLAY LYUTSKANOV
 2 Bulgaria TOMA RASHEV
 3 Hungary JOZSEF BAKSA
 4 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE
 5 Russia RUSLAN DMITRIEV
 6 Russia SERGEY SHTIPANOV
 7 Turkey ABDULLAH SARIBAS
 8 Turkey ONUR ATASOY
 9 Ukraine DMYTRO PASTUKH
 

Master Women 60 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 3 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU
 4 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 5 Poland JOANNA DAMINSKA
 6 Russia NATALYYA LESKOVA
 7 Sweden ANN JOHANSSON
 8 Sweden MARI THYSELL
 9 Turkey BIRSEL TOKSOZ
 

Master Women 70 kg Left Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 2 Russia LEYLA ABDULLINA
 3 Russia VALENTINA POTAPENKO
 4 Sweden PIRJO LAITURI
 

Master Women 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria DONKA YOVCHEVA
 2 Germany CAMILLA KÄTTSTRÖM
 3 Russia LARISA BOROVINSKAYA
 4 Russia TATYYANA TSVETKOVA
 5 Turkey NURHAN USTUNKAYA
 

Master Women +80 kg Left Hand
 1 Finland TARJA KOKKO
 2 Russia TATYYANA VASILYEVA
 3 Sweden ULRICA SEIJBILD
 

Master Men 70 kg Left Hand
 1 Croatia DRAZEN KOGL
 2 Croatia MISLAV DROKAN
 3 Hungary CSABA KOLLAR
 4 Hungary TIBOR KOROSI
 5 Israel ROMAN MEDVEDSKY
 6 Norway JAN-ERIK SUNDE
 7 Russia EDUARD BOLDAYREV
 8 Russia NIKOLAY MARTAYNYUK
 9 Turkey ENGIN TERZI
 10 Turkey NECMETTIN SUBASI
 

Master Men 80 kg Left Hand
 1 Belgium JACQUES RENWA
 2 Belgium OLIVIER HEUSE
 3 Bulgaria DIMITAR STEFANOV
 4 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 5 France LOVEI JOZSEF
 6 Romania FLORIN ALBU
 7 Romania LUCIAN TUDOR
 8 Russia ANDREY MALAHOV
 9 Russia GRIGORIY STRELYNIKOV
 10 Sweden CLAES MARTENSSON
 11 Switzerland PASCAL GIRARD
 12 Turkey DURSUN ONDER
 13 Turkey YILMAZ BOYRAZ
 14 Ukraine ROMAN RUDNYTSKYY
 

Master Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VESELIN ZHIVKOV
 2 Germany KLAUS SURRMANN
 3 Germany SORIN SCHILDBACH
 4 Greece EFSTATHIOS SYMEON
 5 Hungary LASZLO KELEMEN
 6 Romania AUGUSTIN MANTOG
 7 Romania DINU DOBREAN
 8 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI
 9 Slovakia PETER RACEK
 10 Turkey TARKAN ATMACA
 11 Turkey UNAL TURKER
 12 Ukraine GENADII DANIUK
 13 Ukraine OLEH ANDRYEYEV
 

Master Men 100 kg Left Hand
 1 Latvia MARIS KALEJS
 2 Lithuania AIDAS PALIŠKIS
 3 Norway OTTAR ARNE BERG
 4 Russia ALEKSANDR BELYUSHIN
 5 Russia ZUFAR TAZETDINOV
 6 Sweden ANDERS SVENSSON
 7 Turkey ATILE KOCAK
 8 Turkey ERKAN DAMAR
 9 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV
 

Master Men +100 kg Left Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS
 3 Moldova LILIAN OPREA
 4 Norway KURT KVIKSTAD
 5 Poland PIOTR PALCZEWSKI
 6 Poland ROMAN PALCZEWSKI
 7 Romania RADU GEORGESCU
 8 Russia OLEG MELENTYEV
 9 Turkey NUMAN DEMIRER
 10 Turkey YIGIT SARICALI
 

Grand Master Men 75 kg Left Hand
 1 Finland PASI KUNNARI
 2 Germany JUERGEN BAUMANN
 3 Greece MICHAIL MANIADAKIS
 4 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY
 5 Sweden RONNY CEDER
 6 Sweden THOMAS LUNDGREN
 7 Ukraine SERHII NESTERENKO
 

Grand Master Men 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV
 2 Lithuania ROMUTIS PALISKIS
 3 Poland WOJCIECH WALESKO
 4 Romania DRAGOS MECU
 5 Switzerland RICCARDO MANZINI
 6 Ukraine VADYM KRASOV
 

Grand Master Men 100 kg Left Hand
 1 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI
 2 Germany MICHAEL MUCHA
 3 Lithuania VYDAS MIKELIONIS
 4 Russia ALEKSANDR BORISOV
 5 Turkey YAKUB CIN
 

Grand Master Men +100 kg Left Hand
 1 Russia MIHAIL SHESHIN
 2 Turkey MEHMET KASKA
 3 Ukraine YEVHEN HULENOK
 

Senior Grand Master 75 kg Left Hand
 1 Azerbaijan MUSLUM IBRAHIMOV
 2 Poland WIESLAW PODGORSKI
 3 Russia VIKTOR ZAYTSEV
 

Senior Grand Master 90 kg Left Hand
 1 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 2 Poland ANDRZEJ HYMER
 3 Poland JOZEF WEDROWSKI
 4 Romania MIRCEA CARLOGANU
 

Senior Grand Master 100 kg Left Hand
 1 Greece PANTELIS FILIKIDIS
 

Senior Grand Master +100 kg Left Hand
 1 Bulgaria LYUBEN IVANOV
 2 Poland WIESŁAW JABLONSKI
 

Senior Women 50 kg Left Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA
 2 Bulgaria DENITSA SIMOVA
 3 Bulgaria MARIYA-LUIZA RAEVA
 4 Poland MAGDALENA SEKITA
 5 Romania GABRIELA GHERGHE
 6 Russia ALINA VOLKOVA
 7 Russia ELIZAVETA RESHETNIK
 8 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA
 9 Sweden ELINA PERSSON
 10 Turkey AYSE GUMUS
 11 Turkey ESRA KIRAZ
 12 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 13 Ukraine MARYNA LEVCHENKO
 

Senior Women 55 kg Left Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
 3 Poland JOANNA DAMINSKA
 4 Russia ANNA MALYTSEVA
 5 Russia OKSANA GORBACH
 6 Sweden ERIKA LORENTSSON
 7 Sweden MARIA LUNDKVIST
 8 Turkey EMEL SALMAN
 9 Turkey SIGITA TERZI
 10 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA
 

Senior Women 60 kg Left Hand
 1 Bulgaria GERGANA BEZHANSKA
 2 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL
 3 Russia IRINA MAZURENKO
 4 Russia LUIZA GABUEVA
 5 Slovakia LUCIA DEBNAROVA
 6 Turkey ARZU KUSLAR
 7 Ukraine KRISTINA TSAP
 

Senior Women 65 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 3 Russia EKATERINA NIKISHEVA
 4 Russia IRINA GLADKAYA
 5 Sweden LISA SKOGLUND
 6 Sweden REBECCA RUTH
 7 Turkey ZEKIYE YILDIRIM
 8 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Senior Women 70 kg Left Hand
 1 Hungary BRIGITTA IVANFI
 2 Russia ALEKSANDRA OZEROVA
 3 Russia ELENA VORONCHIHINA
 4 Slovakia DAGMAR PETROVA
 5 Sweden FIA REISEK
 6 Sweden PIRJO LAITURI
 7 Turkey MUNIRE TUNCA
 8 Ukraine LILIYA ZAN’KO
 9 Ukraine OLENA TREHUBOVA
 

Senior Women 80 kg Left Hand
 1 Israel KATARINA PERLOVSKY KISLEV
 2 Israel RONI YAHAV
 3 Latvia SANDRA ZALITE
 4 Norway GURO BJOERKE
 5 Russia EVGENIYA FOMINA
 6 Russia IRINA MAKEEVA
 7 Turkey AYSU DAMAR
 8 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO
 9 Ukraine OKSANA DIACHENKO
 

Senior Women +80 kg Left Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK
 2 Latvia ZANNA CINGULE
 3 Lithuania EGLE VAITKUTE
 4 Russia ELENA KULYPINA
 5 Russia YANA BARANOVSKAYA
 6 Serbia BORKA DAKIC
 7 Turkey ZEYNEP CEBECI
 

Senior Men 55 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV
 2 Poland KAMIL STALA
 3 Russia ASLAN HAPAEV
 4 Russia IREK ZIYATDINOV
 5 Turkey MEHMET CETINKAYA
 6 Turkey OZGUR KILINC
 7 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI
 8 Ukraine ROMAN AGAIEV
 

Senior Men 60 kg Left Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU
 2 Bulgaria STILYAN PANCHEV
 3 Germany FABIAN TAEGER
 4 Greece TRIANTAFYLLOS PAPASPYROU
 5 Russia ROMAN TSEREKAEV
 6 Russia VLADIMIR KUTSAYK
 7 Turkey ISMAIL BAMYA
 8 Turkey ISMAIL TURKER
 9 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN
 10 Ukraine OLEKSANDR RASSOKHIN
 

Senior Men 65 kg Left Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY
 3 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 4 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV
 5 Croatia SANDRO JAGARCEC
 6 Germany KEVIN BERBERICH
 7 Russia IRBEK HUBAEV
 8 Russia OLEG CHERKASOV
 9 Slovakia JURAJ JASCEG
 10 Turkey AZMI SEMERCIOGLU
 11 Turkey MEHMET ERDOGAN
 12 Ukraine KHAISER IBRISHEV
 13 Ukraine MYKOLA BURKO

Senior Men 70 kg Left Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI
 2 Bulgaria GEORGI GAIDARDZIHIEV
 3 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV
 4 Croatia DRAZEN KOGL
 5 Moldova OLEG TUDOREAN
 6 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN
 7 Romania ALEXANDRU DRAGAN
 8 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV
 9 Russia NIKITA BAKALIN
 10 Slovakia DOMINIK GLOD
 11 Slovakia JAN VOJENCAK
 12 Turkey ENGIN TERZI
 13 Turkey EVREN ARSLAN
 14 Ukraine LEONID TSYBA
 15 Ukraine OLEKSANDR BUKACH
 

Senior Men 75 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ZOHRAB MAHSIMOV
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Bulgaria SVETOSLAV KALCHEV
 4 France GHARAGYOZYAN ARTSVIK
 5 Germany DIMITAR YANKOV
 6 Greece DIMITRIS FILIKIDIS
 7 Israel MICHAEL RABINER
 8 Lithuania ŠARUNAS MANARKA
 9 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 10 Norway LARS MATTIS ANDRESEN
 11 Norway ROBERT GRAVDAL
 12 Poland DARIUSZ GROCH
 13 Romania VIOREL DOBRIN
 14 Russia ALEKSANDR BULENKOV
 15 Russia ZAUR SAITOV
 16 Sweden JOHANNES ANDERSSON
 17 Sweden PATRIK BERG
 18 Turkey MEHMET UZUL
 19 Turkey OSMAN YARAN
 20 Ukraine ROMAN RIABTSEV
 21 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII
 

Senior Men 80 kg Left Hand
 1 Bulgaria DIMITAR YULEV
 2 Bulgaria KALOYAN TUMBEV
 3 Greece CHRISTOS ASLANIDIS
 4 Hungary DAVID SOMOGYI
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Moldova MIHAIL GRUMEZA
 7 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI
 8 Romania CRISTI GABRIAN
 9 Russia ANDREY RIKERT
 10 Russia RUSLAN NABIEV
 11 Sweden CLAES MARTENSSON
 12 Turkey DURSUN ONDER
 13 Turkey RAHMAN KAYA
 14 Ukraine DMYTRO CHALIUK
 15 Ukraine OLEH ZHOKH
 

Senior Men 85 kg Left Hand
 1 Azerbaijan DAVID MIRZAGULIYEV
 2 Bulgaria PLAMEN DIMITROV
 3 Bulgaria STEFAN LENGAROV
 4 France DETTINGER JULIEN
 5 Germany ANDREAS HÖFFNER
 6 Greece KONSTANTINOS PETRIDIS
 7 Hungary PETER KOVACS
 8 Norway ALEXANDER SCHIVE BJERCK
 9 Romania DANIEL ANDRONACHE
 10 Russia MAKSIM CHERSKIY
 11 Russia MUHARBEK KARAEV
 12 Turkey UNAL TURKER
 13 Ukraine MGER MUSAELIAN
 14 Ukraine OLEKSII TOPOL
 

Senior Men 90 kg Left Hand
 1 Azerbaijan SHARIF ISMAYILOV
 2 Bulgaria LYBOMIR MILANOV
 3 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV
 4 Finland JUHA SALMINEN
 5 Greece KONSTANTINOS DEDOUSIS
 6 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS
 7 Lithuania ALMANTAS KRIŠČIUNAS
 8 Norway DARIUS ANELAUSKAS
 9 Poland MARCIN MOLENDA
 10 Romania DINU DOBREAN
 11 Russia OLEG GOLOVIN
 12 Russia SPARTAK ZOLOEV
 13 Serbia IVAN VESELIC
 14 Serbia NENAD SMILJKOVIC
 15 Slovakia LADISLAV HERVAY
 16 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC
 17 Turkey HASAN SAY
 18 Turkey SEFA GENC
 19 Ukraine IEVGENII PRUDNYK
 20 Ukraine IHOR PASIEKA
 

Senior Men 100 kg Left Hand
 1 Belgium MAXIME MARINO
 2 Bulgaria EMIL ILCHEV
 3 Bulgaria MITKO PETROV
 4 Croatia JOSIP BREGOVIC
 5 France PRADINES AYMERIC
 6 Greece EFSTATHIOS SYMEONIDIS
 7 Moldova ALEXANDRU GRUMEZA
 8 Norway KNUT BERGAN SANDBAKKEN
 9 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI
 10 Romania SABIN BADULESCU
 11 Russia IVAN GUSELYNIKOV
 12 Russia VITALIY LALETIN
 13 Serbia MARKO TODIC
 14 Serbia MILOS TODIC
 15 Slovakia STEFAN CERNAK
 16 Turkey ATILE KOCAK
 17 Turkey ERKAN DAMAR
 18 Ukraine AYDER ALIDINOV
 19 Ukraine DMYTRO BONDARENKO
 

Senior Men 110 kg Left Hand
 1 Bulgaria IVAN MLADENOV
 2 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV
 3 Russia DMITRIY KACHAN
 4 Russia IVAN MATYUSHENKO
 5 Serbia ZORAN LATINOVIC
 6 Slovakia SAMUEL HLUBIK
 7 Turkey ENGIN ERDOGAN
 8 Turkey SINAN TANKISI
 9 Ukraine OLEG MYKHAILENKO
 

Senior Men +110 kg Left Hand
 1 Azerbaijan ILHAM MAHMUDOV
 2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV
 3 Bulgaria PLAMEN KISOV
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway ROBERT STAKSTON
 6 Romania FLORIN RADA
 7 Romania IOAN PUSCASU
 8 Russia DMITRIY SILAEV
 9 Russia OLEG MELENTYEV
 10 Sweden KIM NASSTROM
 11 Turkey AHMET GUNER
 12 Turkey ARIF ERTEM
 13 Ukraine LAVRENTI ZARKUA
 

Junior18 Girls 45 kg Right Hand
 1 Russia ALYMIRA HABIBULLINA
 2 Russia GULYSHAT DULKARNAEVA
 3 Turkey EYLUL OZKAN
 4 Turkey ZUMRUT SANLI
 5 Ukraine ANASTASIIA NESTERENKO
 

Junior18 Girls 50 kg Right Hand
 1 Russia EKATERINA MOLCHANOVA
 2 Russia KSENIYA BOTALOVA
 3 Turkey BURCU KORKMAZ
 4 Turkey GULISTAN KORKMAZ
 5 Ukraine OKSANA HAIEVSKA
 

Junior18 Girls 55 kg Right Hand
 1 Poland PAULINA PRUCHNIEWSKA
 2 Russia ALANA KOZAEVA
 3 Russia EVGENIYA ZAYTSEVA
 4 Slovakia KRISTINA MAGUSINOVA
 5 Sweden HANNA SKYE
 6 Turkey SEBAHAT ELITOK
 7 Turkey UMRAH KESER
 

Junior18 Girls 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria TEODORA MIHAYLOVA
 2 Croatia MIHAELA KOGL
 3 Romania MIRUNA NOVITSCHI
 4 Russia KSENIYA ZORYANKINA
 5 Russia MILANA BAEVA
 6 Slovakia KLAUDIA LISKOVA
 7 Sweden ELIN JANEHEIM
 8 Turkey SUKRAN SALTI
 9 Turkey SULE OZBEK
 10 Ukraine VIKTORIYA ROZHKO
 11 Ukraine YANINA NAZARKO
 

Junior18 Girls 65 kg Right Hand
 1 Bulgaria SVETLA STOYANOVA
 2 Russia ANASTASIYA KARPOVA
 3 Russia NADEZHDA IRTUGANOVA
 4 Turkey CEMILE BIRLIK
 5 Turkey YETER BAG
 

Junior18 Girls 70 kg Right Hand
 1 Russia ANNA GAVRILOVA
 2 Russia GALINA HANIKAEVA
 3 Turkey SENA MAVZER
 4 Turkey SULTAN SIVRIHISARLI
 5 Ukraine NATALYA OBERTYUK
 6 Ukraine RUSLANA KULYK
 

Junior18 Girls +70 kg Right Hand
 1 Russia ALENA ANDERS
 2 Russia ANASTASIYA ROMANOVA
 3 Sweden JESSICA LINDKVIST
 4 Turkey AYSU DAMAR
 5 Turkey IRMAK OZER
 6 Ukraine YULIIA KALASHNIKOVA
 

Junior21 Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus NIKA ZARYNSKAYA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Greece NEFELI MANIADAKI
 4 Russia ANASTASIYA KOSTYUKEVICH
 5 Russia NADEZHDA KOROLEVA
 6 Turkey GULHAN BILGIC
 7 Turkey IPEK BAYTEKIN
 8 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 

Junior21 Women 55 kg Right Hand
 1 Poland NATALIA KWIATKOWSKA
 2 Russia IRINA KUTUZOVA
 3 Russia ZALINA MOURAOVA
 4 Turkey SEVIM GUNACTI
 5 Ukraine VIKTORIA ZELINSKA
 

Junior21 Women 60 kg Right Hand
 1 Hungary HENRIETTA BARZSO
 2 Russia EKATERINA GRIDCHINA
 3 Russia YULIYA DOLGOVA
 4 Slovakia ANDREA KUSNIERIKOVA
 5 Turkey EBRU BOZKURT
 6 Turkey ZAHIDE TEMUROGLU
 

Junior21 Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Bulgaria VIKTORIYA GEORGIEVA
 3 Russia ELYMIRA ALEEVA
 4 Russia SVETLANA SEMENOVA
 5 Turkey BEYZANUR AVCI
 6 Turkey SEYMA AKSOY
 7 Ukraine KSENIIA BEZUHLA
 

Junior21 Women 70 kg Right Hand
 1 Russia TATYYANA SHEINA
 2 Slovakia REBEKA MARTINKOVICOVA
 3 Sweden TOVE NORELIUS
 4 Ukraine LINA DEMENKO
 5 Ukraine VERONIKA HAIDAMAKA
 

Junior21 Women +70 kg Right Hand
 1 Belarus HANNA PISKUNOVA
 2 Norway GURO BJOERKE
 3 Russia MADINA KAIROVA
 4 Russia VIKTORIYA VORONINA
 5 Turkey MUNIRE YILMAZ
 6 Turkey NURBANU KARAYEL
 7 Ukraine ANASTASIIA SHCHOLOKOVA
 8 Ukraine RUSLANA PYLYPENKO
 

Junior18 Boys 50 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ANAR MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria ANTON DOBREV
 3 Russia ANDREY ERSHOV
 4 Russia DANIL KUNAKBAEV
 5 Turkey HABIL DOGAN
 6 Turkey MEHMET DONMEZ
 

Junior18 Boys 55 kg Right Hand
 1 Bulgaria KRISTIYAN KITOV
 2 Romania CLAUDIU DIACONESCU
 3 Romania CRISTIAN COSTACHE
 4 Russia NAFIS HAZEEV
 5 Russia RADMIR FAHTULLIN
 6 Slovakia PATRIK POZEHNAJ
 7 Turkey AHMET KURT
 8 Turkey MUHAMMED KURTOGLU
 

Junior18 Boys 60 kg Right Hand
 1 Belarus ARTSEM MAKUKHA
 2 Belarus IYLA DYDYSHKO
 3 Bulgaria EMIL ASENOV
 4 Bulgaria IVAYLO ATANASOV
 5 Romania DARIUS IAKABOS
 6 Russia AZAMAT SKODTAEV
 7 Russia VUGAR SEIDOV
 8 Turkey AHMET CIMEN
 9 Turkey ONUR KAYA
 10 Ukraine BOHDAN KRAVETS
 11 Ukraine VADYM HALYAVA
 

Junior18 Boys 65 kg Right Hand
 1 Azerbaijan NEMAT VAKILOV
 2 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 3 Bulgaria MARTIN LAZAROV
 4 Lithuania VITALIJUS MARKUNAS
 5 Norway TORSTEIN GRAVDAL
 6 Russia DAVIT HROYAN
 7 Russia VAGAN TER-BALYAN
 8 Slovakia ADAM ADAMOV
 9 Sweden JONATHAN TANDERYD
 10 Turkey ADIL EDIZGIL
 11 Turkey MUHAMMET UZUL
 

Junior18 Boys 70 kg Right Hand
 1 Belarus ALIAKSANDR RABIKAU
 2 Bulgaria NEDALIN HRISTOV
 3 Bulgaria STANISLAV TERZIEV
 4 Romania CRISTI MIGIT
 5 Russia SERGEY ZAKOLYUKIN
 6 Slovakia DOMINIK VIDA
 7 Turkey OMER YONDEM
 8 Turkey VEDAT GULER
 9 Ukraine BOHDAN RIZNYCHENKO
 10 Ukraine MYKOLA POTIICHUK
 

Junior18 Boys 75 kg Right Hand
 1 Bulgaria DIMITAR KARALIYSKI
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Croatia ANTONIO KOLAK
 4 Poland DANIEL BURYS
 5 Romania ALIN TUDOR
 6 Russia IVAN HAYDUKOV
 7 Serbia STEVICA DJORDJEVIC
 8 Turkey BERKAN KARAKASOGLU
 9 Turkey YUSUF CAKMAK
 

Junior18 Boys 80 kg Right Hand
 1 Azerbaijan GURBAN ISMAYILOV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Bulgaria MARTIN GALABOV
 4 Croatia MARKO KOGL
 5 Moldova IVAN SOSEV
 6 Russia TAMERLAN SANAKOEV
 7 Slovakia MAREK EMERICI
 8 Sweden ALEXANDER JONSSON
 9 Turkey EYUP DENIZ
 10 Turkey MUHAMMED GUMUSOGLU
 11 Ukraine ARTEM SEREDA
 12 Ukraine OLEKSANDR KULISHOV
 

Junior18 Boys +80 kg Right Hand
 1 Belarus LEONID VALOSHYN
 2 Bulgaria BOJIDAR DZHUPANOV
 3 Bulgaria YORDAN HINOV
 4 Hungary LASZLO HORVATH
 5 Poland PIOTR HARKABUZIK
 6 Russia DAMIR SHARAFUTDINOV
 7 Russia SOSLAN GASSIEV
 8 Serbia STEFAN KOSTIC
 9 Turkey ALI DEMIRER
 10 Turkey MUHAMMED AKTAS
 

Junior21 Men 55 kg Right Hand
 1 Azerbaijan BAKHTIYAR IBRAHIMLI
 2 Bulgaria KRASIMIR GEORGIEV
 3 Bulgaria MITKO STAYKOV
 4 Russia DANIL FAYZULLIN
 5 Russia VLADIMIR ZAIKONNIKOV
 6 Turkey HASAN TETIK
 7 Turkey MUHAMMED COSU
 8 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Junior21 Men 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria PAVEL ATANASOV
 2 Russia AHMAT KARAKOTOV
 3 Russia ARTEM BRATANOV
 4 Slovakia JAKUB KOMENDA
 5 Turkey MURAT BULUT
 6 Turkey YUSUF YILDIZOGLU
 

Junior21 Men 65 kg Right Hand
 1 Azerbaijan GISMAT VAKILOV
 2 Azerbaijan TABRIZ SAFAROV
 3 Bulgaria ATANAS MILEV
 4 Bulgaria NIKOLAY TODOROV
 5 Bulgaria YOSIF TONEV
 6 Greece VASILEIOS MANIADAKIS
 7 Moldova OLEG TUDOREAN
 8 Norway ANDERS KOLLE
 9 Poland CYPRIAN ZALOGA
 10 Romania MARIAN FRUNZA
 11 Russia ARSEN KORAEV
 12 Russia HASAN SLANOV
 13 Russia RASUL URUSOV
 14 Slovakia DAVID TRUCHLIK
 15 Slovakia STANISLAV SEVCIK
 16 Turkey MUHAMMED ABAK
 17 Turkey MURAT BULUT
 18 Turkey YASIN ATILI
 19 Ukraine ROMAN MAKARENKO
 20 Ukraine VLADYSLAV SHYNKARUK
 

Junior21 Men 70 kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Russia AZRET AKBAEV
 3 Slovakia FRANTISEK KOTUL
 4 Turkey MUSTAFA ALTUNCU
 

Junior21 Men 75 kg Right Hand
 1 Bulgaria BORISLAV BORISOV
 2 Bulgaria VALENTIN GOSPODINOV
 3 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 4 Norway RUNE KRAAKENES BAAROEY
 5 Romania GHEORGHE LUCUTA
 6 Russia ARTUR MAKAROV
 7 Russia ZAURBEK TSHOVREBOV
 8 Slovakia FILIP HRITZ
 9 Slovakia RASTISLAV KOSTOV
 10 Turkey EMRAH OKCU
 11 Turkey HAMZA ZIYPAK
 12 Ukraine IVAN KHARKEVYCH
 13 Ukraine LENUR KATAIEV
 

Junior21 Men 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria GANELIN STOYANOV
 2 Bulgaria VLADISLAV KRASTEV
 3 Croatia MATEO STRUPAR
 4 Hungary EDMOND HALASZ
 5 Hungary TIBOR SZALOK
 6 Romania ALIN HASIUC
 7 Romania ANDREAS SAFTA
 8 Russia VADIM ALEYNIKOV
 9 Russia VLADIMIR MAYOROV
 10 Slovakia MICHAL GIRASEK
 11 Slovakia RADOVAN CONTOFALSKY
 12 Turkey OGUZHAN KOCAK
 13 Turkey OKTAY BALCI
 14 Ukraine ANDRII MOROZ
 15 Ukraine EDUARD GYRIA
 

Junior21 Men 85 kg Right Hand
 1 Azerbaijan RZABALA AZIZBAYLI
 2 Bulgaria BORISLAV BACHEV
 3 Bulgaria HRISTIYAN MARINOV
 4 Croatia ANDRIJA SIMIC
 5 Russia DENIS TOLMACHEV
 6 Russia MARAT AYBAZOV
 7 Turkey BEYTULLAH GOKHASAN
 8 Turkey BURHAN DUMLU
 9 Ukraine IHOR OKARA
 10 Ukraine VLADISLAV ZHEGUS
 

Junior21 Men 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria STANISLAV STANKOV
 2 Bulgaria YORDAN TSONEV
 3 Israel ITAY MOSHE
 4 Norway MARKUS HERMANSEN
 5 Poland MAREK MONACHOWICZ
 6 Poland PAWEL PACUT
 7 Russia ALAN MAKEEV
 8 Russia LEVANI HABALAEV
 9 Sweden NIKLAS HEDMAN
 10 Sweden VAIOS ANTHOULIS
 11 Turkey CELAL TUNCER
 12 Turkey YUSUF ELITOK
 13 Ukraine IHOR PASIEKA
 14 Ukraine OLEKSANDR ILNYTSKYI
 

Junior21 Men +90 kg Right Hand
 1 Bulgaria NIKOLAY LYUTSKANOV
 2 Norway PER CHRISTIAN RUNDHOVDE
 3 Russia SERGEY CHERVOV
 4 Russia SERGEY SHTIPANOV
 5 Turkey ABDULLAH SARIBAS
 6 Turkey ONUR ATASOY
 7 Ukraine DMYTRO PASTUKH
 

Master Women 60 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 3 Greece KYRIAKI GIANNOPOULOU
 4 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 5 Poland JOANNA DAMINSKA
 6 Russia NATALYYA LESKOVA
 7 Sweden ANN JOHANSSON
 8 Sweden MARI THYSELL
 9 Turkey BIRSEL TOKSOZ
 

Master Women 70 kg Right Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 2 Russia LEYLA ABDULLINA
 3 Russia VALENTINA POTAPENKO
 4 Sweden PIRJO LAITURI
 Master Women 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria DONKA YOVCHEVA
 2 Germany CAMILLA KÄTTSTRÖM
 3 Russia LARISA BOROVINSKAYA
 4 Russia TATYYANA TSVETKOVA
 5 Turkey NURHAN USTUNKAYA
 

Master Women +80 kg Right Hand
 1 Finland TARJA KOKKO
 2 Russia TATYYANA VASILYEVA
 3 Sweden ULRICA SEIJBILD
 

Master Men 70 kg Right Hand
 1 Belgium SAMUEL LESAGE
 2 Croatia DRAZEN KOGL
 3 Croatia MISLAV DROKAN
 4 Hungary CSABA KOLLAR
 5 Hungary TIBOR KOROSI
 6 Norway JAN-ERIK SUNDE
 7 Russia EDUARD BOLDAYREV
 8 Russia NIKOLAY MARTAYNYUK
 9 Turkey NECMETTIN SUBASI
 10 Turkey YUSUF UCAK
 11 Ukraine VLADYSLAV DZISIAK
 

Master Men 80 kg Right Hand
 1 Belgium JACQUES RENWA
 2 Belgium OLIVIER HEUSE
 3 Bulgaria DIMITAR STEFANOV
 4 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 5 Romania DANIEL PATRASCU
 6 Romania LUCIAN TUDOR
 7 Russia ANDREY MALAHOV
 8 Russia GRIGORIY STRELYNIKOV
 9 Sweden CLAES MARTENSSON
 10 Turkey BINALI AKAN
 11 Turkey YILMAZ BOYRAZ
 12 Ukraine ROMAN RUDNYTSKYY
 

Master Men 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria VESELIN ZHIVKOV
 2 Bulgaria ZAHARI STOYANOV
 3 Germany KLAUS SURRMANN
 4 Germany SORIN SCHILDBACH
 5 Greece EFSTATHIOS SYMEON
 6 Israel ARYEH BAUMAN
 7 Romania DINU DOBREAN
 8 Romania FLORIN ALBU
 9 Russia ALEKSANDR TSITSISHVILI
 10 Serbia MARCELO RUSOVAN
 11 Slovakia PETER RACEK
 12 Turkey BILAL KATIRCI
 13 Turkey TARKAN ATMACA
 14 Ukraine GENADII DANIUK
 15 Ukraine OLEH ANDRYEYEV
 

Master Men 100 kg Right Hand
 1 Latvia MARIS KALEJS
 2 Lithuania AIDAS PALIŠKIS
 3 Norway OTTAR ARNE BERG
 4 Romania AUGUSTIN MANTOG
 5 Russia ALEKSANDR BELYUSHIN
 6 Russia ZUFAR TAZETDINOV
 7 Sweden ANDERS SVENSSON
 8 Turkey ERKAN DAMAR
 9 Turkey OMER BENNURKAN
 10 Ukraine YEVHEN LITOVTSEV
 

Master Men +100 kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI GEORGIEV
 2 Bulgaria IVAN IVANOV
 3 Greece GEORGIOS CHARALAMPOPOULOS
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway KURT KVIKSTAD
 6 Poland PIOTR PALCZEWSKI
 7 Poland ROMAN PALCZEWSKI
 8 Romania RADU GEORGESCU
 9 Russia ALEKSEY UREZOV
 10 Russia OLEG MELENTYEV
 11 Turkey NUMAN DEMIRER
 12 Turkey YIGIT SARICALI
 

Grand Master Men 75 kg Right Hand
 1 Finland PASI KUNNARI
 2 Germany JUERGEN BAUMANN
 3 Greece MICHAIL MANIADAKIS
 4 Russia VLADIMIR ROGOZHINSKIY
 5 Sweden RONNY CEDER
 6 Sweden THOMAS LUNDGREN
 7 Ukraine SERHII NESTERENKO
 

Grand Master Men 90 kg Right Hand
 1 Belgium FREDERIC ANDRE
 2 Bulgaria DANIEL ZHIVKOV
 3 Lithuania ROMUTIS PALISKIS
 4 Poland WOJCIECH WALESKO
 5 Romania DRAGOS MECU
 6 Switzerland RICCARDO MANZINI
 7 Ukraine VADYM KRASOV
 

Grand Master Men 100 kg Right Hand
 1 Bulgaria CVETAN GASHEVSKI
 2 Germany MICHAEL MUCHA
 3 Hungary FERENC SIMON
 4 Lithuania VYDAS MIKELIONIS
 5 Russia ALEKSANDR BORISOV
 6 Turkey YAKUB CIN
 

Grand Master Men +100 kg Right Hand
 1 Russia MIHAIL SHESHIN
 2 Turkey MEHMET KASKA
 3 Ukraine YEVHEN HULENOK
 

Senior Grand Master 75 kg Right Hand
 1 Azerbaijan MUSLUM IBRAHIMOV
 2 Hungary MIHALY JOZSA
 3 Poland WIESLAW PODGORSKI
 4 Russia VIKTOR ZAYTSEV
 5 Ukraine VALENTYN IERRMOLENKO
 

Senior Grand Master 90 kg Right Hand
 1 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 2 Poland ANDRZEJ HYMER
 3 Poland JOZEF WEDROWSKI
 4 Romania MIRCEA CARLOGANU
 Senior Grand Master 100 kg Right Hand
 1 Greece PANTELIS FILIKIDIS
 

Senior Grand Master +100 kg Right Hand
 1 Bulgaria LYUBEN IVANOV
 2 Poland WIESŁAW JABLONSKI
 

Senior Women 50 kg Right Hand
 1 Belarus LARYSA SHAPAVALAVA
 2 Belarus VALERYIA TSYKONOVA
 3 Bulgaria INA BANEVA
 4 Bulgaria MARIYA-LUIZA RAEVA
 5 Poland MAGDALENA SEKITA
 6 Romania GABRIELA GHERGHE
 7 Russia ALINA VOLKOVA
 8 Russia ELIZAVETA RESHETNIK
 9 Slovakia SNEZHANA BABAYIEVA
 10 Sweden ELINA PERSSON
 11 Sweden JONNA BLIND
 12 Turkey AYSE GUMUS
 13 Turkey ESRA KIRAZ
 14 Ukraine ANASTASIIA GONCHARENKO
 15 Ukraine MARYNA LEVCHENKO
 

Senior Women 55 kg Right Hand
 1 Belarus LIBOU PETRALAI
 2 Bulgaria DIMITRINA DIMITROVA
 3 Poland JOANNA DAMINSKA
 4 Russia ANNA MALYTSEVA
 5 Russia OKSANA GORBACH
 6 Sweden ERIKA LORENTSSON
 7 Sweden MARIA LUNDKVIST
 8 Turkey EMEL SALMAN
 9 Turkey SIGITA TERZI
 10 Ukraine VIKTORIIA ILIUSHYNA
 

Senior Women 60 kg Right Hand
 1 Bulgaria GERGANA BEZHANSKA
 2 Croatia BLAZENKA TROBIC KOGL
 3 Russia IRINA MAZURENKO
 4 Russia LUIZA GABUEVA
 5 Slovakia LUCIA DEBNAROVA
 6 Sweden ANN JOHANSSON
 7 Turkey ARZU KUSLAR
 8 Ukraine KRISTINA TSAP
 

Senior Women 65 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA ROMANIUK
 2 Lithuania INGRIDA ŠIDLAUSKIENE
 3 Russia EKATERINA NIKISHEVA
 4 Russia IRINA GLADKAYA
 5 Sweden LISA SKOGLUND
 6 Sweden REBECCA RUTH
 7 Turkey ZEKIYE YILDIRIM
 

Senior Women 70 kg Right Hand
 1 Bulgaria MARIYA DIMITROVA
 2 Hungary BRIGITTA IVANFI
 3 Russia ALEKSANDRA OZEROVA
 4 Russia ELENA VORONCHIHINA
 5 Slovakia DAGMAR PETROVA
 6 Sweden FIA REISEK
 7 Turkey MUNIRE TUNCA
 8 Ukraine LILIYA ZAN’KO
 9 Ukraine OLENA TREHUBOVA
 

Senior Women 80 kg Right Hand
 1 Israel KATARINA PERLOVSKY KISLEV
 2 Israel RONI YAHAV
 3 Latvia SANDRA ZALITE
 4 Norway GURO BJOERKE
 5 Russia EVGENIYA FOMINA
 6 Russia IRINA MAKEEVA
 7 Turkey AYSU DAMAR
 8 Ukraine IRYNA ROZHESHCHENKO
 9 Ukraine OKSANA DIACHENKO
 

Senior Women +80 kg Right Hand
 1 Belarus TATSIANA KALIUK
 2 Finland TARJA KOKKO
 3 Latvia ZANNA CINGULE
 4 Lithuania EGLE VAITKUTE
 5 Russia ELENA KULYPINA
 6 Russia YANA BARANOVSKAYA
 7 Serbia BORKA DAKIC
 8 Turkey ZEYNEP CEBECI
 

Senior Men 55 kg Right Hand
 1 Bulgaria DIMITAR MARINCHEV
 2 Bulgaria MITKO STAYKOV
 3 Poland KAMIL STALA
 4 Russia ARSEN CHOMAEV
 5 Russia ASLAN HAPAEV
 6 Turkey MEHMET CETINKAYA
 7 Turkey ZAFER NOYAN
 8 Ukraine DMYTRO BEZKOROVAINYI
 9 Ukraine OLEKSII MYKYTIUK
 

Senior Men 60 kg Right Hand
 1 Belarus ULADZISLAU CHUMICHEU
 2 Bulgaria STILYAN PANCHEV
 3 Germany FABIAN TAEGER
 4 Greece TRIANTAFYLLOS PAPASPYROU
 5 Russia RIDIK GAZIZOV
 6 Russia ROMAN TSEREKAEV
 7 Turkey ISMAIL BAMYA
 8 Turkey ISMAIL TURKER
 9 Ukraine IGOR IVANYTSKYI
 10 Ukraine OLEKSANDR BALANDIN
 

Senior Men 65 kg Right Hand
 1 Belarus ALEH MAKARANKA
 2 Belarus DZMITRY CHALY
 3 Bulgaria BOZHIDAR SIMEONOV
 4 Bulgaria RADOSLAV SKENDEROV
 5 Croatia SANDRO JAGARCEC
 6 Germany KEVIN BERBERICH
 7 Russia ASLAN BESLANEEV
 8 Russia OLEG CHERKASOV
 9 Slovakia JURAJ JASCEG
 10 Turkey AZMI SEMERCIOGLU
 11 Turkey MEHMET ERDOGAN
 12 Ukraine KHAISER IBRISHEV
 13 Ukraine MYKOLA BURKO
 

Senior Men 70 kg Right Hand
 1 Belarus DZMITRY MIKHEI
 2 Belgium SAMUEL LESAGE
 3 Bulgaria GEORGI GAIDARDZIHIEV
 4 Bulgaria HRISTO DELIDZHAKOV
 5 Finland TOPI SAARANLUOMA
 6 Germany MATTHIAS SCHLITTE
 7 Moldova OLEG TUDOREAN
 8 Norway ERLEND HOERTE JENSSEN
 9 Romania ALEXANDRU DRAGAN
 10 Russia ALEKSANDR KURDYUKOV
 11 Russia HETAG DZITIEV
 12 Slovakia DOMINIK GLOD
 13 Slovakia JAN VOJENCAK
 14 Turkey ENGIN TERZI
 15 Turkey EVREN ARSLAN
 16 Ukraine LEONID TSYBA
 17 Ukraine MYKHAYLO NOVAK
 

Senior Men 75 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ZOHRAB MAHSIMOV
 2 Bulgaria SASHO ANDREEV
 3 Bulgaria STEFAN UZUNOV
 4 France GHARAGYOZYAN ARTSVIK
 5 Germany DIMITAR YANKOV
 6 Greece DIMITRIS FILIKIDIS
 7 Israel MICHAEL RABINER
 8 Lithuania ŠARUNAS MANARKA
 9 Moldova DANIEL PROCOPCIUC
 10 Norway LARS MATTIS ANDRESEN
 11 Poland DARIUSZ GROCH
 12 Romania VIOREL DOBRIN
 13 Russia ALEKSANDR BULENKOV
 14 Russia VADIM AKPEROV
 15 Sweden JOHANNES ANDERSSON
 16 Sweden PATRIK BERG
 17 Turkey MEHMET UZUL
 18 Turkey ORHAN SOYER
 19 Ukraine ROMAN RIABTSEV
 20 Ukraine VIACHESLAV ZHYHYLII
 

Senior Men 80 kg Right Hand
 1 Bulgaria KALOYAN TUMBEV
 2 Bulgaria STEFAN MALINOV
 3 Greece CHRISTOS ASLANIDIS
 4 Hungary DAVID SOMOGYI
 5 Israel ADAM AVGANA
 6 Moldova IVAN SOSEV
 7 Moldova MIHAIL GRUMEZA
 8 Poland GRZEGORZ NOWOTARSKI
 9 Romania CRISTI GABRIAN
 10 Russia ATSAMAZ URTAEV
 11 Russia HADZHIMURAT ZOLOEV
 12 Sweden CLAES MARTENSSON
 13 Switzerland PASCAL GIRARD
 14 Turkey OGUZHAN KOCAK
 15 Turkey RAHMAN KAYA
 16 Ukraine BOHDAN IVAKHNENKO
 17 Ukraine SERGIY MELNYK
 

Senior Men 85 kg Right Hand
 1 Azerbaijan DAVID MIRZAGULIYEV
 2 Bulgaria PLAMEN DIMITROV
 3 Bulgaria STEFAN LENGAROV
 4 France DETTINGER JULIEN
 5 Germany ANDREAS HÖFFNER
 6 Greece KONSTANTINOS PETRIDIS
 7 Hungary PETER KOVACS
 8 Norway ALEXANDER SCHIVE BJERCK
 9 Romania DANIEL ANDRONACHE
 10 Russia MAKSIM CHERSKIY
 11 Russia YURIY KRASILYNIKOV
 12 Turkey UNAL TURKER
 13 Ukraine MGER MUSAELIAN
 14 Ukraine OLEKSII TOPOL
 

Senior Men 90 kg Right Hand
 1 Azerbaijan SHARIF ISMAYILOV
 2 Belgium CEDRIC LA COLA
 3 Bulgaria KALOYAN PETROV
 4 Bulgaria STOYAN GOLEMANOV
 5 Finland JUHA SALMINEN
 6 France GATTONI MICHAEL
 7 Greece KONSTANTINOS DEDOUSIS
 8 Latvia RAIMONDS ANTONOVICS
 9 Lithuania ALMANTAS KRIŠČIUNAS
 10 Norway DARIUS ANELAUSKAS
 11 Poland MARCIN MOLENDA
 12 Poland MAREK MONACHOWICZ
 13 Russia ROMAN FILIPPOV
 14 Russia SPARTAK ZOLOEV
 15 Serbia IVAN VESELIC
 16 Serbia ZORAN LATINOVIC
 17 Slovakia LADISLAV HERVAY
 18 Slovakia RADOSLAV DOBROVIC
 19 Sweden JOHAN BRUNDIN
 20 Turkey SEFA GENC
 21 Turkey YAKUP DURAN
 22 Ukraine IEVGENII PRUDNYK
 23 Ukraine IHOR PASIEKA
 

Senior Men 100 kg Right Hand
 1 Belgium MAXIME MARINO
 2 Bulgaria EMIL ILCHEV
 3 Bulgaria MITKO PETROV
 4 Croatia JOSIP BREGOVIC
 5 France PRADINES AYMERIC
 6 Greece EFSTATHIOS SYMEONIDIS
 7 Lithuania DONATAS KRIŠČIUNAS
 8 Moldova ALEXANDRU GRUMEZA
 9 Norway KNUT BERGAN SANDBAKKEN
 10 Poland MARIUSZ GROCHOWSKI
 11 Romania SABIN BADULESCU
 12 Russia CHERMEN HADAEV
 13 Russia VITALIY LALETIN
 14 Serbia MARKO TODIC
 15 Serbia MILOS TODIC
 16 Slovakia STEFAN CERNAK
 17 Turkey ATILE KOCAK
 18 Turkey OMER BENNURKAN
 19 Ukraine AYDER ALIDINOV
 20 Ukraine DMYTRO BONDARENKO
 

Senior Men 110 kg Right Hand
 1 Bulgaria IVAN MLADENOV
 2 Bulgaria KRASIMIR KOSTADINOV
 3 Russia IMIRASLAN AGASHIRINOV
 4 Russia IVAN MATYUSHENKO
 5 Serbia ZORAN LATINOVIC
 6 Slovakia SAMUEL HLUBIK
 7 Turkey ENGIN ERDOGAN
 8 Turkey SINAN TANKISI
 9 Ukraine OLEG MYKHAILENKO
 10 Ukraine SERGII KESAREV
 

Senior Men +110 kg Right Hand
 1 Azerbaijan ILHAM MAHMUDOV
 2 Bulgaria GEORGI TSVETKOV
 3 Bulgaria MARTIN DODOV
 4 Moldova LILIAN OPREA
 5 Norway ROBERT STAKSTON
 6 Romania FLORIN RADA
 7 Romania IOAN PUSCASU
 8 Russia DMITRIY PAVIN
 9 Russia DMITRIY SILAEV
 10 Serbia BORIS ALEKSIC
 11 Serbia DARKO PAVLOVIC
 12 Sweden KIM NASSTROM
 13 Turkey AHMET GUNER
 14 Turkey ARIF ERTEM
 15 Ukraine LAVRENTI ZARKUA
 

Disabled Sitting Women 65 Kg Left Hand
 1 Turkey OYA AYDIN
 2 Ukraine KATERYNA DEMIANENKO
 

Disabled Sitting Women +65 Kg Left Hand
 1 Bulgaria LIDIYA ATANASOVA
 2 Turkey ZEYNEP YILMAZ
 

Disabled Standing Women 65 Kg Left Hand
 1 Turkey HATICE GÜNAÇTI
 2 Ukraine ANNA SHCHYRSKA
 

Disabled Standing Women +65 Kg Left Hand
 1 Poland SONIA TURZYNIECKA
 

Disabled Visual Women 60 Kg Left Hand
 1 Bulgaria ANGELINA KRASTEVA
 2 Bulgaria LADA HADZIEVA
 

Disabled Visual Women 70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria ASYA BUROVA
 2 Bulgaria EMKA TANOVA
 

Disabled Visual Women +70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria EMILIYA STOYANOVA
 2 Bulgaria MARGARITA IVANOVA
 

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Left Hand
 1 Hungary KRISZTIAN VARHEGYI
 2 Turkey FURKAN DEMIR
 

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Left Hand
 1 Turkey AKIN UYAR
 2 Turkey YUSUF AKDOGAN
 3 Ukraine BOGDAN DENYSEVYCH
 

Disabled Sitting Men 55 Kg Left Hand
 1 Turkey MEHMET KAYA
 2 Ukraine MYKOLA PEDORENKO
 

Disabled Sitting Men 65 Kg Left Hand
 1 Turkey GÖKHAN SEVEN
 2 Ukraine OLEG ABORNYEV
 

Disabled Sitting Men 75 Kg Left Hand
 1 Romania VASILE SCURTU
 2 Ukraine MYKOLA TATEVOSIAN
 

Disabled Sitting Men +75 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan FUAD MUSTAFAYEV
 2 Czech Republic LUKÁŠ PRÁCHENSKƯ
 3 Hungary IMRE HERNYAK
 4 Turkey MUSTAFA DINLEYICI
 5 Turkey ŞABAN MAZAK
 6 Ukraine VOLODYMYR DOROSHENKO
 

Disabled Standing Men 60 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan VILAYAT NAMAZZADE
 2 Poland MACIEJ GRALAK
 3 Turkey EMRE YILDIZ
 4 Ukraine DMYTRO LUTSYSHYN
 

Disabled Standing Men 70 Kg Left Hand
 1 Azerbaijan RAUF AGHAZADA
 2 Hungary JOZSEF FENYVESI
 3 Norway JAN ARTHUR AUNE
 4 Turkey ONUR SARIBAL
 5 Ukraine ARTEM SOROKIN
 6 Ukraine OLEKSANDR PINCHUK
 

Disabled Standing Men 80 Kg Left Hand
 1 Bulgaria HRISTO VELEV
 2 Bulgaria SEVGIN SHABAN
 3 Hungary TIBOR SZUCS
 4 Norway JOERN HARRY KJELSNES FRIVIK
 5 Poland RADOSLAW KWIETNIEWSKI
 6 Turkey MURAT CIRIK
 7 Turkey YASIN URHUN
 8 Ukraine SERGIY KUROPATA
 

Disabled Standing Men 90 Kg Left Hand
 1 Hungary ZOLTAN ROJKO
 2 Turkey ÖMER AYDIN
 3 Ukraine OLEKSANDR ZIENCHENKO
 4 Ukraine VADYM KRASOV
 

Disabled Standing Men +90 Kg Left Hand
 1 Hungary ZSOLT TEMESVARI
 2 Turkey SÜREYYA AYCE
 

Disabled Visual Men 70 Kg Left Hand
 1 Bulgaria NIKOLA STOYANOV
 2 Bulgaria YORDAN YORDANOV
 3 Ukraine IHOR HUMENIUK
 

Disabled Visual Men 80 Kg Left Hand
 1 Bulgaria KIRIL DAMYANOV
 2 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 

Disabled Visual Men 90 Kg Left Hand
 1 Bulgaria EVGENI GRNCHEV
 2 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 3 Ukraine OLEKSANDR KHIMICH
 

Disabled Visual Men 100 Kg Left Hand
 1 Bulgaria METIN DIKMEOSMAN
 2 Bulgaria MILEN GROZEV
 

Disabled Hearing Men 70 Kg Left Hand
 1 Ukraine SERHII SERDIUKOV
 

Disabled Sitting Women 65 Kg Right Hand
 1 Turkey OYA AYDIN
 2 Ukraine KATERYNA DEMIANENKO
 

Disabled Sitting Women +65 Kg Right Hand
 1 Bulgaria LIDIYA ATANASOVA
 2 Turkey ZEYNEP YILMAZ
 

Disabled Standing Women 65 Kg Right Hand
 1 Turkey HATICE GÜNAÇTI
 2 Ukraine ANNA SHCHYRSKA
 3 Ukraine SVITLANA DROZDIUK
 

Disabled Standing Women +65 Kg Right Hand
 1 Poland MARIA JUROSZEK
 2 Poland SONIA TURZYNIECKA
 

Disabled Visual Women 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ANGELINA KRASTEVA
 

Disabled Visual Women 70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ASYA BUROVA
 2 Bulgaria EMKA TANOVA
 

Disabled Visual Women +70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria EMILIYA STOYANOVA
 2 Bulgaria MARGARITA IVANOVA

Disabled Hearing Women 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria LADA HADZIEVA
 

Disabled Standing Junior Boys 55 Kg Right Hand
 1 Hungary KRISZTIAN VARHEGYI
 

Disabled Standing Junior Boys +55 Kg Right Hand
 1 Turkey AKIN UYAR
 2 Ukraine BOGDAN DENYSEVYCH
 

Disabled Sitting Men 55 Kg Right Hand
 1 Turkey MEHMET KAYA
 2 Ukraine MYKOLA PEDORENKO
 

Disabled Sitting Men 65 Kg Right Hand
 1 Turkey GÖKHAN SEVEN
 2 Ukraine OLEG ABORNYEV
 

Disabled Sitting Men 75 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ALPAY IBRIAM
 2 Ukraine MYKOLA TATEVOSIAN
 

Disabled Sitting Men +75 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan FUAD MUSTAFAYEV
 2 Bulgaria SENKO STOYANOV
 3 Czech Republic LUKÁŠ PRÁCHENSKƯ
 4 Turkey MUSTAFA DINLEYICI
 5 Turkey ŞABAN MAZAK
 6 Ukraine VOLODYMYR DOROSHENKO
 

Disabled Standing Men 60 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan VILAYAT NAMAZZADE
 2 Poland MACIEJ GRALAK
 3 Turkey EMRE YILDIZ
 4 Ukraine DMYTRO LUTSYSHYN
 

Disabled Standing Men 70 Kg Right Hand
 1 Azerbaijan RAUF AGHAZADA
 2 Ukraine OLEKSANDR PINCHUK
 

Disabled Standing Men 80 Kg Right Hand
 1 Bulgaria GEORGI KARADJOV
 2 Bulgaria TIHOMIR TRIFONOV
 3 Hungary TIBOR SZUCS
 4 Poland RADOSLAW KWIETNIEWSKI
 5 Turkey MURAT CIRIK
 6 Turkey YASIN URHUN
 7 Ukraine SERGIY KUROPATA
 

Disabled Standing Men 90 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ZAHARI STOYANOV
 2 Hungary ZOLTAN ROJKO
 3 Turkey ÖMER AYDIN
 4 Ukraine OLEKSANDR ZIENCHENKO
 5 Ukraine VADYM KRASOV
 

Disabled Standing Men +90 Kg Right Hand
 1 Hungary IMRE HERNYAK
 2 Norway JAN ARTHUR AUNE
 3 Turkey SÜREYYA AYCE
 

Disabled Visual Men 60 Kg Right Hand
 1 Bulgaria DANAIL KARADZHOV
 

Disabled Visual Men 70 Kg Right Hand
 1 Bulgaria NIKOLA STOYANOV
 2 Bulgaria YORDAN YORDANOV
 3 Ukraine IHOR HUMENIUK
 

Disabled Visual Men 80 Kg Right Hand
 1 Bulgaria MARIN PEYCHEV
 2 Bulgaria MIHAIL MIHAILOV
 

Disabled Visual Men 90 Kg Right Hand
 1 Bulgaria EVGENI GRNCHEV
 2 Bulgaria VANYO BIYCHEV
 3 Ukraine OLEKSANDR KHIMICH
 

Disabled Visual Men 100 Kg Right Hand
 1 Bulgaria METIN DIKMEOSMAN
 2 Bulgaria MILEN GROZEV
 

Disabled Visual Men +100 Kg Right Hand
 1 Bulgaria ROSEN SEDEFCHEV
 

Disabled Hearing Men 70 Kg Right Hand
 1 Ukraine SERHII SERDIUKOV

Last modified onFriday, 29 May 2015 15:07